O nas
Burnus Polska Sp. z o.o.
jest córką niemieckiej filii Burnus GmbH, która ma swoje przedstawicielstwa w krajach na całym świecie, tj. Szwajcaria, Austria, Włochy, Arabia Saudyjska, Rosja, Indie czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Firma Burnus, istnieje na polskim rynku od 2000 roku i jest podzielona na trzy obszary biznesowe:
- Kosmetyczny (Kamill, Glysolid, Litamin)
- Chemiczny (Rex, Burti)
- Profesjonalne środki piorące (BurnusHychem)
Grupa Burnus
Od niemal 180 lat robimy wszystko, aby spełniać potrzeby naszych klientów i wprowadzać na rynek nowe, coraz bardziej innowacyjne rozwiązania w trosce o delikatną i zdrową skórę.
-
-
Początki
Zaczynaliśmy podobnie jak wiele firm z tej branży — Burnus GmbH wziął swój początek od mydlarni i wytwórni świec, którą August Jacobi założył w 1836 roku. Najpierw powstał mały, rzemieślniczy warsztat przy ulicy Landwehrstrasse w Darmstadt, aby w ciągu kolejnych dziesięcioleci przekształcić się w prężnie działającą fabrykę mydła.
-
-
Przez żołądek do prania
Pochodzący ze Szwabii chemik, dr Otto Roehm, w założonej w 1907 roku firmie Roehm i Haas, pracuje intensywnie nad chemikaliami dla garbarstwa. Jako pierwszy wykorzystuje w tym celu enzymy, które pozyskuje z bydlęcych żołądków.
Żona chemika odkrywa bowiem, że substancje rozpuszczające tłuszcz na zwierzęcych skórach nadają się również do usuwania brudu podczas prania. Roehm wykorzystuje ten pomysł w swoich badaniach. -
-
Pierwszy środek piorący
Otto Roehm zgłasza patent pierwszego enzymatycznego środka do prania i nazywa go BURNUS (nawiązanie do białego stroju używanego przez Arabów). Początkowo ma on postać tabletki.
-
-
Pierwsza fabryka
Firma Roehm i Haas kupuje fabrykę mydła, funkcjonującą pod nazwą August Jacobi i Syn, produkującą środki piorące.
-
-
Rozwój
Firma August Jacobi i Syn zostaje przekształcona w August Jacobi – Spółka Akcyjna (AG) i zajmuje się produkcją i sprzedażą produktów marki Burnus. Oprócz tego, wytwarzane są przez nią także mydła i aparaty do chłodzenia płytek, niezbędne do produkcji mydła.
-
-
Zmiany
Otto Roehm po wynalezieniu szkła akrylowego, w dużym stopniu traci swoje zainteresowanie produktami Burnus i przekazuje zarządzanie nimi firmie Fattinger z Berlina.
-
-
Zmiana działalności
Nieskuteczne działania firmy Fattinger przynoszą duże straty, dlatego marka Burnus wraca pod skrzydła August Jacobi AG.
Ta firma angażuje się również w opatentowane technologie dla budownictwa drogowego – oprócz aparatów do chłodzenia płytek, konstruuje również maszyny do budowy dróg. -
-
Zmiany
Światowy kryzys gospodarczy dosięga również firmę August Jacobi AG. Zarządzający firmą Friedrich Gross likwiduje wszystkie deficytowe gałęzie produkcji i dokonuje reorganizacji, koncentrując działalność firmy na środkach do prania pod nazwą BURNUS.
-
-
Nowa nazwa
Firma August Jacobi AG zmienia nazwę na BURNUS AG.
-
-
Przekształcenia
BURNUS AG. zostaje przekształcona w spółkę z o.o. – BURNUS Gesellschaft mbH.
-
-
Rozszerzanie działalnośći
Produkty marki Burnus wytwarzane są także w zakładzie w Worms. W kolejnych latach gama produktów jest stale poszerzana o: BURMA, uniwersalny środek do prania, BURTI, środek do prania delikatnych tkanin i pastę do mycia rąk TUPPIX. Ponadto firma Burnus zaczyna działać w obszarze profesjonalnych środków do prania i wprowadza środek TEXASEPT – pierwszy na rynku, chemiczno-termiczny uniwersalny środek piorący.
-
-
Przekształcenia
Burnus kupuje firmę Snoek z Worblingen wraz z marką GLYSOLID. Do dzisiaj zakład ten należy do Grupy Burnus i nadal wytwarza produkty pod tą nazwą.
-
-
Rozszerzanie działalnośći
Burnus kupuje firmę Sodenta z Bad Soden (Taunus) wraz z jej marką AROSANA.
-
-
Burnus kupuje od firmy Procter & Gamble czołowe marki Blendax: KAMILL, LITAMIN, CLIFF oraz CREDO.
-
-
Utworzenie Burnus AG, Solothurn (Szwajcaria), BURNUS GmbH Wiedeń (Austria) oraz Burnus Polska Sp. z o.o. Warszawa (Polska).
-
-
Przejęcie wszystkich udziałów firmy Hychem GmbH z Steinau, producenta i dostawcy profesjonalnych środków do prania (25% udziału na rynku w Niemczech), wywodzącego się z założonej w 1831 roku w Offenbach nad Menem mydlarni i wytwórni świec Jeana P. Haasa.
-
-
Przejęcie wszystkich udziałów firmy Ernst Zeiss Waescherei-Vertriebs GmbH z siedzibą Mannheim.
-
-
Zmiana nazwy firmy Hychem GmbH na BurnusHychem GmbH.
-
-
Burnus Polska Sp. z o.o. kupuje od firmy HENKEL markę REX i w styczniu 2015 roku wprowadza ją na polski rynek chemiczny.